Podróżujący z zagranicy będą musieli uzyskać wynik negatywny na obecność Covid-19 przed przybyciem do Anglii w przeciwnym razie zostanie ukarany grzywną w wysokości minimum 500 GBP.

Od 4 rano 15 stycznia pasażerowie, w tym obywatele Wielkiej Brytanii , przybywający do Anglii statkiem, pociągiem lub samolotem – na dowolne angielskie lotnisko, w tym do Stansted, będą musieli przejść test na koronawirusa do 72 godzin przed opuszczeniem kraju wylotu.

Będą musieli przedstawić przewoźnikowi dowód negatywnego wyniku testu przy odlocie i wejściu na pokład, podczas gdy brytyjskie siły graniczne przeprowadzą wyrywkowe kontrole przylotów.

Nowi przybysze, którzy łamią zasady, zostaną ukarani grzywną w wysokości minimum 500 funtów, a operator, który je przewoził, również zostanie ukarany grzywną.

Pasażerowie nadal będą musieli poddać się kwarantannie przez 10 dni, niezależnie od wyników testów, powiedział minister transportu Robert Courts w oświadczeniu.

Obywatele Wielkiej Brytanii próbujący wrócić do domu, którzy uzyskali pozytywny wynik testu, nie będą mogli podróżować i muszą postępować zgodnie z lokalnymi wytycznymi kraju przyjmującego oraz skontaktować się z najbliższym konsulatem, jeśli potrzebują wsparcia.

„Jeśli pasażer przyjedzie do Anglii bez negatywnego wyniku testu przed odlotem, zostanie ukarany grzywną.

Zmienimy przepisy dotyczące podróży międzynarodowych, tak aby grzywny, począwszy od 500 GBP, mogły być nakładane na pasażerów, którzy nie przestrzegają przepisów.

Podróżni będą musieli przejść test zatwierdzony na szczeblu międzynarodowym, a wytyczne dotyczące tego, co jest akceptowalne, zostaną udostępnione pasażerom i przewoźnikom.

Będziemy poddawać przeglądowi standardy testowe i innowacyjne technologie testowe” – powiedział Courts.