ABTA  organizacja skupiająca brytyjskie biura podróży podaje, że odległość od miejsca zameldowania się na lotnisku Stansted do bramek przed wejściem do samolotu wynosi maksymalnie 1165 metrów. Jest to najdłuższa droga jaką podróżni muszą pokonać ze wszystkich lotnisk w Wielkiej Brytanii. Kolejne miejsca zajmują: 900 metrów na lotnisku Luton, 822 metrów na lotnisku w Manchesterze, 750 metrów na lotnisku w Glasgow i 530 metrów na lotnisku w Birmingham.

Organizacja ostrzega, że wielu podróżnych, którzy mają problemy z chodzeniem i potrzebującym pomoc obsługi lotniska w związku z dużymi odległościami często spóźnia się na samolot.

Dyrektor ABTA Nikki White powiedział:

Branża turystyczna jest zobowiązana aby urlopy oraz inne rodzaje podróży były dostępne dla każdego. Dla większości podróżnych poruszanie się po lotnisku jest dość proste, jednak są tacy dla których większe lotniska stanowią duże wyzwanie. Chcemy zachęcić te osoby aby informowały o potrzebie skorzystania z pomocy specjalnej swoje biura podróży lub linie lotnicze najpóźniej 48 godzin przed podróżą.